» INDEKS GLIKEMICZNY Określa się stosunek stężenia glukozy we krwi po spożyciu pokarmu testowanego, do stężenia glukozy po spożyciu produktu referencyjnego, którym jest roztwór czystej glukozy.
» A tak bardziej "po ludzku?
Określa zawartość czystego cukru/skrobi w produkcie węglowodanowym -->
Określa szybkość zwiększenia stężenia glukozy we krwi po spożyciu produktów (węglowodanów) w porównaniu ze zwiększeniem, jakie następuje po spożyciu takiej samej ilości węglowodanów w postaci czystej glukozy.
» Jak to wygląda w praktyce, w codziennym życiu?
Gdy spożywamy produkty, które mają duży indeks glikemiczny dochodzi do gwałtownego zwiększenia glikemii poposiłkowej, gwałtownego wydzielania insuliny, a następnie szybkiego zmniejszenia się stężenia glukozy we krwi, co skutkuje zwiększeniem wydzielania glukagonu i zwiększeniem łaknienia. Spożywanie takich produktów sprawia, że tłuszcz się odkłada, przez co tyjemy, pojawia się oponka na brzuchu itd. Kiedy spożywamy produkty o niskim IG sytuacja jest odwrotna: spowalniają one wchłanianie glukozy i przez dłuższy czas powodują łagodne zwiększanie glikemii i insulinemii poposiłkowej.
» WĘGLOWODANY PROSTE.
szybko podnoszą poziom glukozy we krwi.
GLUKOZA, FRUKTOZA
» WĘGLOWODANY ZŁOŻONE
spowalniają wzrost glukozy we krwi, mają znacznie dłuższy czas trawienia
SKROBIA, LAKTOZA, MANNOZA
Produkty o niskim IG (<50) – cukry czołgające się, WOLNO podnoszące poziom cukru we krwi
Produkty o średnim IG (50-70) – cukry spacerujące
Produkty o wysokim IG (>70) – cukry biegnące, SZYBKO podnoszące poziom cukru we krwi
» CZOŁGAJĄCE SIĘ: warzywa, woce (wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, grapefruity), chleb gruboziarnisty, mleko, jogurt
» SPACERUJĄCE: kukurydza, ziemniaki, owoce (banany, melony, jabłka, gruszki, śliwki, poziomki, truskawki, ananasy, pomarańcze), chleb razowy, ryż, kasze, płatki owsiane
» BIEGNĄCE: cukier, słodkie ciastka bez czekolady, lody sorbetowe, soki owocowe, syropy, napoje słodzone, miód, dżem, konfitury, ziemniaki puree, chleb biały i z dodatkiem słodu, płatki kukurydziane
Korzyści płynące ze spożywania produktów o niskim i średnim IG:
- utrzymywanie sytości --> unikanie podjadania
- zmniejszenie stężenia triglicerydów, cholesterolu całkowitego i "złego" cholesterolu (LDL), podwyższenie "dobrego" cholesterolu (HDL)
- zmniejszenie ryzyka rozwoju cukrzycy i niektórych nowotworów
- poprawa stanu skóry
PRODUKTY O NISKIM I ŚREDNIM IG ZALECANE SĄ DLA KAŻDEGO :)